Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Jeśli zabraknie rąk do pracy, wówczas rolnicy i konsumenci będą mieli problem

Przyjęte w kwietniu przez Sejm RP przepisy wprowadzają ułatwienia dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej, którzy pracują w Polsce, w tym chcą podjąć pracę sezonową. Rozwiązania te w niewielkim stopniu zaspokoją zapotrzebowanie na pracę pracowników sezonowych w rolnictwie. Nie dotyczą bowiem pracowników, którzy z Polski wyjechali lub cały czas przebywają w swoich państwach.

Na granicach odbywają się kontrole graniczne, a osoby wjeżdżające do Polski muszą przejść kwarantannę, podczas której nie mogą podejmować pracy. Ponadto praca polskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie i Białorusi jest utrudniona.

Co roku w okresie zbiorów przyjeżdża do Polski niemal pół miliona pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej. Ich praca umożliwia polskim rolnikom utrzymanie konkurencyjności na wspólnym rynku żywności.

Zbiory owoców i warzyw wymagają dużych nakładów pracy ludzkiej. Jeśli zabraknie rąk do pracy, wówczas rolnicy będą mieli problem z przeprowadzeniem zbiorów. Producenci poniosą straty finansowe, a konsumenci odczują wzrost cen owoców i warzyw.

Mając powyższe na uwadze posłowie ewicy, w tym poseł Andrzej Szejna, wystosowali do premiera interpelację, w której pytają:

- Jakie kroki zamierza podjąć rząd, aby ułatwić polskim rolnikom zatrudnienie pracowników sezonowych z państw nienależących do Unii Europejskiej podczas zbiorów w 2020 r.?

- Czy rząd rozważa wprowadzenie możliwości podejmowania pracy przez pracowników sezonowych w rolnictwie w okresie trwania kwarantanny, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa epidemicznego?

- Czy rząd rozważa wprowadzenie możliwości przekraczania granicy pieszo przez pracowników sezonowych?

 

zdjęcie: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/mezczyzna-jedzie-ciagnika-przez-pola_6190220.htm#page=1&query=farmer&position=30

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem